Super User Kategoria: Informacja
Opublikowano Odsłony: 14532
Drukuj

Dawna nazwa: Fischerkaten (Pogorzelica), miejscowość chałupników i kąpieliskowa
Okręg administracyjny: Kirchhagen (Konarzewo)
Gmina: Kirchhagen (Konarzewo)
Odległość: Treptow (Trzebiatowa) - 15 km, Greifenberg (Gryfic) - 25 km

 

Miejscowość kąpieliskowa, której rozwój następuje dopiero po pierwszej wojnie światowej . Miejscowość ta leży na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Liwia Łuża (Eiersberger See) pomiędzy wsiami Kirchhagen (Konarzewo) i Eiersberg (Skalno). Obie gminy stworzyły związek celowy ze wspólną administracją kąpieliska. Właściwa miejscowość Pogorzelica (Fischerkaten) była kiedyś częścią wsi Kirchhagen. Do 1912 istniało tutaj 7 zagród chałupników, które ze względu na złe drogi odcięte były od świata. Wcześniej chałupnicy ci byli rybakami, którzy szukali zarobku na wcześniejszym jeziorze Hägersee, potem przeszli na rolnictwo, gdy jezioro zmieniło się w stały ląd. Według Sprutha w księgach kościelnych w Wachholzhagen w 17 wieku wymienieni byli rybacy na równinie przy małym jeziorze Hägersee oraz rybacy na brzegu morza. Hans Scharping urodzony w 1685 w Pogorzelicy jako syn elektorskiego rybaka nadwornego ożenił się z córką chłopa w Görke. W roku 1769 do księgi kościelnej w Trzęsaczu wpisany został Hans Timm z Pogorzelicy. W 18 wieku wymienia Leonardi pod nazwą Eiersberg (Skalno) 2 chaty filialne przy jeziorze Fischerkatener See. Przy podziale na okręgi (kantony) w 1734 osiedle to miało 2 ogniska.

Berghaus podaje nazwę Eiersberger Fischerkaten jako miejsce chałupnika i strażnika drzew na drodze z Horst (Niechorza) do Kirchhagen (Konarzewo), należące do gminy Kirchhagen. Strażnik drzew miał nadzór nad wyrębem drzew lasów Eiersbergu i Kirchhagen. Chata ta zbudowana została w roku 1782 przez jednego inwalidę z pomocą państwową, przy czym drewno i pieniądze na budowę przyznano mu urzędowo. Ludność wsi Kirchhagen twierdziła, że w Eiersberger Fischerkaten mieszka 3 chałupników.

Powstanie kąpieliska morskiego Fischerkaten związane jest z profesorem Spruth w czasie przed pierwszą wojną światową. W Heimatklängen (biuletyn informacyjny w tym czasie - dokładnie tłumacząc "Dźwięki Ojczyzny") zapisano, że profesor z Berlina i spółka szczecińska poznali wartość tej krainy. Za niewielkie pieniądze wykupili duże tereny lasów i sprzedawali je potem na metry kwadratowe dla osadników. Także chłopi z Eiersbergu sprzedawali potem działki leśne. Cena za metr kwadratowy wzrosła od 0, 10 marki do 1, 00 marki.

Rozwój osiedla, przerwany przez pierwszą wojnę światową przybierał ciągle na sile. W 1928 osiedliło się tutaj 56 osób. Na wschód od centrum osiedla powstało tak zwane osiedle szczecińskie. Poprzez wykup powierzchni leśnych z wiosek Wachholzhagen i Eiersberg Fischerkaten (Pogorzelica) ciągle powiększała się. W związku z funkcjonującą kolejką wąskotorową miejsce to otrzymało własny dworzec. Zaletą tego kąpieliska było to, że całe osiedle znajdowało się w lesie z daleka od wszelkiej komunikacji. Nowi osadnicy byli w większości mieszkańcami dużych niemieckich miast.

Były mieszkaniec Trzebiatowa, opiekun sztuki, późniejszy profesor Elias Balke opisuje miejsce to po pierwszej wojnie światowej: okolica ta 4 km na zachód aż do wioski, 11 km na wschód bezludzie, na północ Morze Bałtyckie, na południe równina i trzęsawisko - tak wyglądało początkowo to osiedle. Zawsze dzieje się to samo, gdy obcy przybywają do takich okolic - zanika pierwotny urok tego krajobrazu. To co ten klejnot stracił na zawsze na pierwotnej oryginalności lat dwudziestych, nastąpiło po 1935 po zbudowaniu lotniska i strzelnicy w Kamp (Mrzeżyno) i Deep (Rogowo). W 1930 kąpielisko przyjęło tutaj 1230 wczasowiczów, w 1939 było już 6377.

Jak pięknie może być położone kąpielisko, jaka szkoda, że naturalna przyroda tej krainy otwarta została dla obcych wpływów.

Według danych rejestru mieszkańców z dnia 01.09.1939 mieszkały w Pogorzelicy 592 osoby, wśród nich 7 rodzin chłopskich, 5 rybackich, kilku rzemieślników i robotników. Pensjonaty i wynajem pokoi funkcjonował w 56 domach. Część mieszkańców znajdowała tutaj swoje zacisze, inni utrzymywali się z zakładu kuracyjnego i kąpielowego.

(dzięki www.rewal.pl)

 

 

You are here:   StartPogorzelica